TC Roberson Rams Club
Saturday, December 20, 2014
 

TC ROBERSON RAMS CLUB 

Rams Club Information:  ramsclub.tcr@gmail.com

US CELLULAR/TC ROBERSON SPORTS LINE:  828-777-8201 

 

 
Memberships
Memberships are on sale NOW!  Purchase your 2014-2015 Rams Club Membership today!
 
 
 
Summer Camps
 

 



Winter Sports Schedules
Fall Sports Highlights
2014 MAC Players of the Year:  
Girl's Cross Country - Lily Anderson
 
Conference Wells Fargo Cup Points
1st place after Fall Sports Season
72 pts
out of a possible 98 - 12 points ahead of 2nd place
 
 4A Conference Championships
Volleyball
Boy's Soccer
Boy's Cross Country
Girl's Cross Country
Girl's Golf
Girl's Tennis
Football
 
3A/4A Conference Championships
Girl's Cross Country
Girl's Tennis (Co-Champs)
 
 
 
TCR Rams Apparel
Show your support for your TCR RAMS!
Look for our apparel booth atathletic events or in the school cafeteria during lunch on Thursdays to purchase yourRAMS wear!
 
 
Like Us on Facebook!
 

 
2014 Fall Sport's Awards
Girl's Golf
MVP:  Maya White
Most Improved:  Isabella Prelaz
 
Girl's Tennis
MVP:  Sarah Black
Sportsmanship:  Madison Neill
 
Cheerleading
Coaches Award:  Rahquelah Conyers
Coaches Award:  Chad Kovacs
 
Girl's Cross Country
Most Valuable Runner:  Lily Anderson
Ram Award:  Lauren Hartmann
Ram Award:  Anastasia Soule
 
Volleyball
MVP:  Cayla Wood
Sportsmanship: Abby Krueger
Most Improved:  Alice Widman
 
Boy's Soccer
MVP:  JAlex Lewis
Ram Award:  Holden Upright
Team Before Self Award:  Alex Swaney
Sportsmanship:  James Mauney
 
Boy's Cross Country
MVP:  Charles Harpe
Coaches Award:  Chris Dugan
Ram Award:  Connor Callihan
 
Football
Most Outstanding Offensive Lineman: Neil Gustafson
Most Outstanding Defensive Lineman Award:  Dayquan Watkins
Donnie Crotty Sportsmanship Award:  Marcez Shivers
Most Inspirational Award:  Darrion Payne
Ram Coaches Award:  Robert Balcom
Golden Helmet Award:  Keith Jenkerson
Cameron Underwood Most Valuable Offensive Player:  Chris Barnwell
Most Valuable Defensive Player:  Cyrique McClellan
 
 
2013-2014 Annual Athletic Awards
Outstanding Athlete - Individual Sport
Female - Alyssa Arwood
Male - Drew Barker
 
Outstanding Athlete - Team Sport
Female - Keila McCurry
Male - Austin Stamey & Braxton Davidson
 
Sportsmanship Award
Female - Casey Greenwalt
Male - Zak Kuder
 
Skyland Volunteer Fire Department Award
Female - Keila McCurry
Male - Grant Hiriak
 
Juan Chesson Memorial Athletic Scholarship
Kathryn Sizemore
 
 

 

TC Roberson Athletic Calendar of Events